Miesiąc: luty 2022

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych

W piątek 18 lutego 2022 roku na stornie RCL opublikowano, odłożony wcześniej w legislacyjny niebyt, projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Jest to kontynuacja projektu z dnia 10.08.2020 roku – który na stronie RCL miał status; wycofany.

Kilka zdań z uzasadnienia do „odmrożonego” projektu:

Wprowadzono obowiązek rozładunku i przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych w obiekcie zamkniętym będącym budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), uniemożliwiających oddziaływanie czynników atmosferycznych na te odpady, wyposażonych w szczelne podłoże zapobiegające przedostawaniu się odcieków do środowiska i urządzenia wentylacyjne oraz ograniczające w szczególności przedostawanie się pyłów do powietrza, co ma na celu ograniczenie emisji do środowiska (w konsekwencji również uciążliwości zapachowych).

Należy podkreślić, że zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, składowanie odpadów jest ostatnim i najmniej pożądanym sposobem postępowania z nimi. Ze składowania muszą zostać wyłączone nieprzetworzone odpady organiczne, stanowiące źródło powstawania metanu podczas ich składowania na składowiskach odpadów.

Podstawowa wielkość frakcji podsitowej wynosi 0–80 mm. Jednakże z uwagi na zasadność stabilizacji większych frakcji wydzielonych z niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i zawierających odpady ulegające biodegradacji, dopuszcza się również wydzielenie frakcji podsitowej odpadów oznaczonych kodem ex 19 12 12 o wielkości większej niż 0-80 mm. W takiej sytuacji frakcja nadsitowa przyjmuje wielkość odpowiednio powyżej wielkości frakcji podsitowej. Ponadto dla procesu biologicznego przetwarzania odpadów, prowadzonego w warunkach beztlenowych dopuszczono możliwość wydzielenia frakcji podsitowej o wielkości od 0 do 60 mm dla odpadów o kodzie ex 19 12 12. Frakcja nadsitowa w takim przypadku również przyjmuje wielkość odpowiednio powyżej wielkości frakcji podsitowej.

Dodano odniesienie do odpowiedniego zastosowania konkluzji dotyczących najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów (np. emisje zanieczyszczeń do powietrza tabela 6.7 Bat 34). Odpowiedniość polega na zastosowaniu BAT stosowanie do prowadzonego procesu: tj. wymogów odnoszących się do procesu biologicznego przetwarzania odpadów, tj. wymogów odnoszących się do procesu mechanicznego przetwarzania.

Link do projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12356754/katalog/12856236#12856236